18.1 C
Brno
Čtvrtek, 18 července, 2024
- Reklama -časopis
DomůAktualityJak s dětmi cestovat bezpečně během léta? V horkách je třeba auto...

Jak s dětmi cestovat bezpečně během léta? V horkách je třeba auto vyvětrat, po ruce mějte i nádhradní oblečení, radí odborníci

Zejména v období veder nenechávejte dítě nebo zvíře v zaparkovaném autě byť jen na chvíli.
Jak cestovat bezpečně během léta?
V horku je třeba auto před dlouhou cestou pořádně vyvětrat. Myslet je třeba na doplnění pohonných hmot v dostatečném předstihu před očekávanými kolonami, jakož i dostatek stravy a tekutin pro posádku. Dětem na zadních sedadlech je dobré zajistit stínění. Vyplývá to z doporučení, které zveřejnilo Ministerstvo vnitra (MV) SR na sociální síti.

Před cestou je třeba pootvírat všechna okna, případně i celé dveře, dokořán. „Větrání se doporučuje i tehdy, pokud máte klima, protože zatímco klima v autě vytvoří požadovanou teplotu, spotřebuje množství paliva,“ poznamenal resort vnitra.

Doporučuje také natřít se opalovacím krémem navzdory tomu, že skla auta nepropouštějí plnou dávku UV paprsků. Jak poukázal resort, prudké slunce spálí nechráněnou pokožku již za 20 minut. Vhodné jsou také sluneční brýle, k řízení nejlépe s antireflexní fólií.

Dětem na zadních sedadlech je vhodné zajistit stínění. „Pokud nemáte tónovaná skla, případně fólii, zajistěte dětem vzadu stín jiným způsobem. Na trhu je spousta stínítek a roletek, v nejakutnějším případě postačí i látková plenka. Zde však pozor, aby vám při řízení nebránila ve výhledu,“ radí resort.

Jak pečovat o menší dětičky?
Pro děti je také dobré mít náhradní oblečení, jelikož v autosedačce se rychleji zpotí. „Pokud je moc horko a nemáte klimatizaci, vyzujte jim botičky i ponožky, lépe si budou regulovat teplotu. Nejmenším miminkům podložte hlavičku bavlněnou plenou a během cesty ji vyměňte za suchou,“ uvádí se dále v doporučeních.

Happy mother looking at her son in a baby seat. Young female preparing kid for a trip.

Resort také upozorňuje na potřebu kontroly technického stavu vozidla před cestou. „Během jízdy průběžně sledujte kontrolku teploty vody v chladiči. Pokud se blíží bodu varu, čili 100 stupňů Celsia, je čas na přestávku. Otevřete kapotu motoru a nechte ho trochu vychladnout, samozřejmě ne na přímém slunci,“ doporučuje s dodatkem, že víčka nádrže s chladicí kapalinou se není třeba dotýkat.

MV SR zároveň apeluje na lidi, aby zejména v období veder nenechávali v autě dítě nebo zvíře v zaparkovaném autě byť jen na chvíli. Jak varuje, může to způsobit vážné zdravotní problémy, dokonce až smrt.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek