18.1 C
Brno
Čtvrtek, 18 července, 2024
- Reklama -časopis
DomůAktualityEurozónu čeká recese. K utlumení inflace stačit nebude

Eurozónu čeká recese. K utlumení inflace stačit nebude

Před očekávaným vývojem ekonomiky varovala šéfka Evropské centrální banky.

Eurozónu zřejmě čeká mírná recese, ta však nebude stačit ke zpomalení rekordní inflace, varovala šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardová.

Tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně se v říjnu zrychlilo na rekordních 10,7 procenta, což je více než pětinásobek ve srovnání s dvouprocentním inflačním cílem banky. Ruská válka na Ukrajině totiž způsobila prudké zvýšení cen energií.

Lagardová na bankovní konferenci v Rize uvedla, že koncem roku 2022 a začátkem roku 2023 se eurozóna může dostat do mírné recese, protože vysoké ceny a energetická krize brzdí ekonomickou aktivitu.

„Nemyslíme si však, že tato recese bude stačit k utlumení inflace.“ Lagardová tak signalizovala, že Evropská centrální banka bude pokračovat ve zpřísňování měnové politiky.

Rada guvernérů banky minulý týden podruhé po sobě zvedla úrokové sazby o 75 bazických bodů, přičemž to bylo třetí zvýšení sazeb od července.

Klíčová sazba na hlavní refinanční operace s platností od 2. listopadu vzrostla na dvě procenta, sazba na jednodenní refinanční operace na 2,25 procenta a depozitní sazba na 1,50 procenta.

Lagardová varovala, že vyšší úrokové sazby mohou prohloubit recesi, ale Evropská centrální banka se aktuálně musí podobně jako další centrální banky snažit dostat pod kontrolu vysokou inflaci.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek