18.1 C
Brno
Čtvrtek, 18 července, 2024
- Reklama -časopis
DomůFinanceČekáte teď miminko? Tipy, jak zvládnout vedra a užít si léto is...

Čekáte teď miminko? Tipy, jak zvládnout vedra a užít si léto is bříškem

Letní vedra jsou náročná sama o sobě, o to víc, než jste těhotná. Jak to zvládnout a na co všechno je třeba dbát?
Letní vedra lze zabrat většině z nás. Pokud však pod srdcem nosíte miminko, vysoké letní teploty mohou být pro vás ještě obtížněji zvládnutelné. Obzvlášť, pokud vaše bříško již představuje nemalou zátěž. Co dělat, aby bylo léto pro těhulky co nejvíc v pohodě? Možná vám pomohou následující tipy.

1) Důležitá je hydratace
Samozřejmostí během letních dnů by měla být dostatečná hydratace. Nejlepší je rozdělit si příjem tekutin do menších pravidelných dávek po celý den. Ale kolik je dostatek tekutin? Těhotná žena by měla v průměru vypít alespoň 2,3 litru tekutin denně, což je asi 10 sklenic.

Rizika dehydratace v těhotenství není třeba podceňovat. Může se jednat o bolesti hlavy, nevolnosti, křeče, otok či závratě. Kromě toho dostatečná hydratace pomáhá předcházet častým těhotenským problémům, jako jsou infekce močových cest, pálení žáhy, zažívací potíže či těhotenské nevolnosti.

Zkuste do jídelníčku zakomponovat například i potraviny s vysokým obsahem vody, jako jsou meloun, okurky či různé další druhy šťavnatého ovoce a zeleniny. I díky tomu přirozeně zvýšíte množství přijatých tekutin a navíc získáte cenné vitamíny a minerály.

2) Vybírejte kvalitní oblečení
Během léta je výběr materiálů pro budoucí maminky klíčový pro pohodové zvládnutí horkých dní. V posledním období je oblíben například mušelín (dvojitá gázovina), což je nesmírně lehký a vzdušný materiál, který si zamilujete. Jedná se o bavlnu se speciální úpravou a je to ideální volba na léto. Těhotenské bříško můžete ukrýt pod mušelínové šaty či volné těhotenské halenky a podobně. Možností je opravdu mnoho.

I čistá bavlna, biobavlna nebo len jsou vhodnou alternativou pro léto, nejen pro těhulky. Vyplatí se vyhnout syntetickým materiálům, které zvyšují pocení a vlhkost a v létě mohou být hotovou pohromou (hlavně pro těhotenstvím změněno ženské tělo). Záleží také na spodním prádle – abyste se cítili co nejlépe, volte přírodní materiály. Hlavu si před sluncem chraňte kloboukem nebo kšiltovkou.

3) Nezapomínejte na osvěžení
Dobrým tipem, jak si zpříjemnit horké dny, je nosit s sebou malý rozprašovač s vodou. Kdykoli si tak můžete dopřát malé osvěžení a trošku se zchladit. Pokud máte možnost, dopřejte si i vícekrát za den na osvěžení vlažnou sprchu, nebo si ochlaďte obličej namočeným bavlněným kapesníčkem.

Pokud jde o koupání, pro budoucí maminky je ideální koupání ve slané mořské vodě. Riziko různých infekcí je v moři minimální. Méně vhodné a poměrně rizikové jsou veřejné bazény, kde mimo jiné hrozí také vaginální záněty, na které jsou těhotné ženy náchylnější. Další dobrou možností, kde se zchladit, je vlastní a správně udržovaný bazén.


Je koupání v těhotenství vhodné? Co doporučuje lékařka? Rozhovor nejen o koupání v těhotenství…
4) Nohy nahoru!
Letní vedra často vedou k nepříjemným otokům nohou u těhulek. Abyste se tomu vyhnuli, je důležitý pitný režim a pomáhá také častěji si vykládat nohy.

Photo of a little boy being curious about his mother’s growing belly

5) Zchlazení z mrazničky
Někdy je vedro opravdu neúnosné, proto si můžete na pomoc zavolat i chladící sáčky, které lze zachladit v mrazničce a následně přiložit na zátylek či jiné části těla. Namísto speciálních chladicích kapes ale stejně dobře poslouží i navlhčená bavlněná plenka zchlazená v mrazničce.

Některé maminky nedají dopustit na chladící ponožky. Pokud jste o nich ještě neslyšeli, návod je jednoduchý – vezměte pár ponožek, navhlčete je a vložte nachvilku do mrazničky. Následně stačí natáhnout na nohy a vychutnat si příjemné osvěžení.

Lenka (31), maminka 1-leté dcerky, vzpomíná na svou oblíbenou vychytávku k osvěžení: „Termín porodu jsem měla uprostřed léta a vedra byla pro mě peklem. Pomáhaly mi časté vlažné sprchy, bazén na zahradě a také chladivé gelové vložky do podprsenky. Ty jsem opravdu využívala velmi často a pomáhalo mi to zchladit se i na těchto místech. Poradila jsem to i několika kamarádkám a byly nadšené.“

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek