16.5 C
Brno
Čtvrtek, 18 července, 2024
- Reklama -časopis
DomůFinanceZahnízdění oplodněného vajíčka: Jak probíhá a můžete ho cítit?

Zahnízdění oplodněného vajíčka: Jak probíhá a můžete ho cítit?

Oplodnění vajíčka ještě neznamená, že si můžete gratulovat k těhotenství. K těhotenství vede ještě jeden důležitý krok: úspěšné zahnízdění oplodněného vajíčka do dělohy. Na dotazy odpověděl i gynekolog a porodník MUDr. Ladislav Balík.
Krok číslo jedna: Oplodnění ještě není zárukou úspěchu
Pro vysvětlení procesu uhnízdění vajíčka potřebujeme udělat pár kroků vzad. Dostaneme se k menstruačnímu cyklu, který má podle gynekologů a gynekologiček 4 fáze. Pro nás je podstatná folikulární fáze ve vaječníku, kde dochází k zrání vajíček a selektování toho nejvhodnějšího, které vaječník vypustí – a žena ovuluje.

Buňky kolem vajíčka produkují estrogeny, které způsobí, že sliznice v děloze začne růst, hrubnout. Dominantní folikul, dostatečně velký a zralý, praská a vajíčko se uvolňuje. Začíná jeho putování vejcovodem. Má 12-24 hodin na to, aby se zde setkalo s dominantní spermií, tedy došlo k jeho oplodnění. (Šance na otěhotnění je vysoká, pokud jste měla sex cca 3 dny před ovulací nebo do 24 hodin po ní.)

Krok číslo dvě: VELMI důležité hormony
Po ovulaci následuje ve vaječníku fáze luteální – místo na vaječníku, kde byl dříve folikul, se přeměňuje na žluté tělísko (corpus luteum) a začne produkovat hormon progesteron (gestagen).

Právě gestageny způsobují, že se výstelka dělohy přemění tak, aby mohla přijmout a živit oplodněné vajíčko. Jedná se o sekreční fázi menstruačního cyklu. A tady se dostáváme k jedné z nejdramatičtějších biologických událostí těhotenství – správnému uhnízdění, které je podmínkou jeho úspěšnosti.

Krok číslo tři: Klíčové uhnízdění
Uhnízdění vajíčka je doslova jeho implantace do těhotenské sliznice v děložní dutině. Nejprve si najde vhodné místo na děloze, putuje a „okukává“ ji a když si místo vybere, vajíčko se implantuje-připevní-vniká na místo, které se stane jeho „domovem“ na následujících 9 měsíců.

To je moment, kdy otěhotníte – tedy za pár dní se bude dát na základě pozitivního těhotenského testu potvrdit vaše těhotenství a za dalších pár týdnů vám jej lékař či lékařka v ambulanci klinicky potvrdí ultrazvukem.

Duch na těhotenském testu: Jste opravdu těhotná? 4 důvody, proč se na testu ukáže slabá druhá čárka, vysvětluje lékařka
Když mluvíme o duchovi na těhotenském testu, mluvíme o slabé, sotva viditelné čárce, která se objeví hned vedle té kontrolní.
Kdy se stane uhnízdění vajíčka?
Termín uhnízdění lze odhadnout na základě příznaků, které jej mohou doprovázet. O těch si povíme níže. Časově to lze předpokládat v závislosti na menstruačním cyklu ženy – pokud máte pravidelnou menstruaci a 28denní cyklus, k uhnízdění dochází přibližně mezi 5.-11. dnem po oplodnění (2-8 dní před očekávanou menstruací nebo 20-26 dní od prvního dne poslední menstruace).

Oficiálně se však za začátek vašeho těhotenství bude považovat první den vaší poslední menstruace, přestože tyto dva týdny, během kterých se rozhoduje, zda se vajíčko oplodní a úspěšně zahnízdí, ještě prakticky těhotná nejste.

Proč se vajíčko musí uhnízdit?
Těsně po oplodnění vajíčka, tedy splynutí mužské a ženské pohlavní buňky – spermie a vajíčka (v průběhu 10-30 hodin) a kombinaci genetického materiálu matky a otce, totiž dochází k jeho rapidnímu dělení.

Stává se nejdříve dvoubuněčnou zygotou, dalším dělením a množením buněk po cca 3 dnech morulou a po cca 5denním putování vejcovodem se dostává jako blastocysta (se dvěma unikátními typy buněk – z jednoho se vyvine placenta, z druhého typu embryo) k děloze které se potřebuje implantovat. Proč?

Protože bez kyslíku, výživy, tedy živin a vitamínů a spolupráce těla matky, se kterým se díky produkci tak potřebných hormonů udělají velké změny, by vajíčko odumřelo – nepřežilo. Těhotenství je období velkých změn v imunitním fungování ženy. Aby její organismus nevnímal oplodněné vajíčko jako nepřítele a nesnažil se jej zlikvidovat, za to vděčíme právě zmiňovaným hormonům.

Portrait of a pregnant woman and her growing belly isolated on a white background.

Tady je skvělé TED-Ed video, vysvětlující funkci a důležitost hormonů během těhotenství:

Jak mohu poznat, že uhnízdění vajíčka právě probíhá?
Podle MUDr. Ladislava Balíka „neexistují žádné jasné příznaky úspěšného uhnízdění olodněného vajíčka pro ranní těhotenství“.

Některé ženy ani nezjistí, že jsou těhotné, protože jejich těhotenství neprovázejí žádné výrazné příznaky. Jiné přísahají, že přesně věděli, kdy k uhnízdění došlo – prostě to cítí – možná znají své tělo tak dobře, že umí postřehnout jakékoli změny či náznaky.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek