7.5 C
Brno
Úterý, 6 června, 2023
- Reklama -časopis
DomůFinanceExport palivového dříví se nezvýšil, nabídka by měla pokrýt poptávku

Export palivového dříví se nezvýšil, nabídka by měla pokrýt poptávku

Lesy SR navýšily objem palivového dříví prodávaného občanům na vytápění o 61 tisíc metrů krychlových na rok.

Enormně zvýšená poptávka po palivovém dřevě neutichá.

Nejisté dodávky a rostoucí ceny energií pro útok Ruska na Ukrajinu způsobily, že z dřevního odpadu na pile či zbytků po těžbě se stal žádaný produkt na slovenském i celoevropském trhu, který má své vítěze i poražené. Ohroženo se cítí především domácnosti, a to nejen při sledování rostoucích cen dřeva.

Nejistotu vzbuzuje i otázka jeho dostatku. Údaje o zahraničním obchodu za sedm měsíců letošního roku však nepotvrdily masivní růst vývozu palivového dříví do zahraničí. Agroresort zároveň deklaruje, že domácí zdroje by měly být dostatečné.

Lesy zvýšily objem dřeva na prodej
Státní podnik Lesy SR navýšil objem palivového dříví prodávaného občanům na vytápění o 61 tisíc metrů krychlových na rok.

Žádosti lidí o samovýrobu palivového dříví, tedy vlastní zpracování vyschlých stromů či zbytků po těžbě, státní podnik vyřizuje průběžně. Od začátku roku vyhověl 27 tisíc žadatelům.

Agroresort spolu se státními lesy připravil i krizový scénář pro dvě varianty nadspotřeby palivového dříví.

„Ministerstvo zároveň intenzivně hledá další způsoby, kterými by bylo možné získat pro občany více palivového dřeva a zároveň respektovat udržitelné hospodaření v lesích. Jednou z možností by mohla být těžba dřeva na pozemcích porostlých dřevinami, které však nejsou lesními pozemky,“ uvedl resort zemědělství.

Zásoby dřeva se budou snižovat
Dbát na udržitelnost je o to důležitější, oč závažnější jsou klimatické a přírodní vlivy na lesní hospodářství. Jak vyplývá ze zelené zprávy, prognóza vývoje budoucích zásob dřeva v následujících letech a desetiletích není příznivá.

\“Zásoby dřeva se budou snižovat v důsledku postupné změny věkové struktury a poklesu zastoupení jehličnatých dřevin, které dosahují vyšší objemovou produkci,\“ vysvětluje resort zemědělství ve zprávě.

Zásoba jehličnatého dřeva ve smrkových lesích se snižuje i působením větru a lýkožrouta a jeho těžba je podmíněna změnou klimatu. I tyto prognózy jsou důvodem, proč je důležité udržet rovnováhu mezi budoucí zásobou dřeva a poptávkou domácností, ale i podnikatelských subjektů po surovém dřevě. Ti získávají z rostoucích realizačních cen na domácím a ještě více na zahraničním trhu.

Pokles vývozu
Celkově za sedm měsíců letošního roku Eurostat eviduje srovnatelný vývoz palivového dříví ze Slovenska jako loni za stejné období, přibližně 290 tisíc tun.

V tom jsou zahrnuty i nepřímé vývozy dřeva, které přes území Slovenska jen prochází. Bez nich vývoz poklesl, a to minimálně v prvním pololetí.

Agroresort podle údajů Finančního ředitelství SR informoval, že vývoz palivového dřeva a dřeva pro palivové účely klesl z 220 tisíc tun v prvním pololetí roku 2021 na 170 tisíc tun v prvním pololetí letošního roku.

Většinu vývozu tvoří energetická štěpka a dřevěné pelety. Samotné dřevo nejnižší kvality určené k topení představuje podle ministerstva necelá čtyři procenta z tohoto objemu.

\“Na základě nevysokých hodnot vývozu palivového dříví nepředpokládáme, že vývoz palivového dříví bude mít výrazný vliv na energetickou situaci na Slovensku,\“ reagoval resort a dodal, že naprostou většinu vyvážejí soukromé subjekty a obchodníci.

Státní podnik Lesy SR vyváží palivové dřevo a dřevo pro energetické účely do zahraničí jen v minimálním množství.

Vývoz palivového dříví ze Slovenska však podle údajů Eurostatu nabral na obrátkách v květnu a v dynamickém tempu pokračoval iv červnu.

O celoročním vývozním výsledku a míře krytí domácí poptávky rozhodne poslední čtvrtletí letošního roku. Vzhledem k pokračující a nedořešené energetické krizi může vývoz na konci roku zvýšit.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek