11.2 C
Brno
Sobota, 21 září, 2024
- Reklama -časopis
DomůFinanceEvropa by měla šetřit s plynem, aby se vyhnula jeho nedostatku v...

Evropa by měla šetřit s plynem, aby se vyhnula jeho nedostatku v příštím roce

Rusko letos drasticky omezilo dodávky plynu do Evropy.

Evropa musí začít okamžitě jednat, aby zabránila nedostatku zemního plynu v příštím roce, protože Rusko omezuje své dodávky pro válku na Ukrajině. Varovala ve čtvrtek Mezinárodní agentura pro energetiku. TASR o tom informuje na základě zprávy AFP.

Bijeme na poplach
Podle agentury pokud Rusko úplně zastaví dodávky plynovody a Čína zvýší dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG), na který se Evropa spoléhá, ​​že nahradí ruský plyn, bude tzv. . starý kontinent příští rok čelit nedostatku komodity.

Agentura odhaduje, že Evropě by mohlo příští léto chybět 30 miliard metrů krychlových (m3) plynu. Toto číslo představuje téměř polovinu plynu potřebného k naplnění zásobníků na 95 % jejich kapacity před začátkem zimy a zajištění fungování ekonomiky, uvedla agentura se sídlem v Paříži ve své zprávě.

Ředitel agentury Fatih Birol informoval, že v pátek bude jednat s několika evropskými vládami. „Jsme přesvědčeni, že Evropa musí přijmout okamžitá opatření, aby se vyhnula riziku nedostatku zemního plynu v příštím roce,“ řekl Birol novinářům. „Bijeme na poplach evropským vládám a Evropské komisi, pokud jde o příští rok,“ řekl.

Hrozí zastavení dodávek
Rusko letos drasticky omezilo dodávky plynu do Evropy, která má podezření, že jde o odvetu za její sankce proti Moskvě po invazi na Ukrajinu. Evropa však dokázala před nadcházející zimou naplnit zásobníky.

IEA odhaduje, že Moskva dodala letos do Evropy 60 miliard kubických m3 plynu. Podle agentury je však „velmi nepravděpodobné“, že by Rusko poskytlo stejné množství iv roce 2023, Naopak hrozí, že může své dodávky zcela zastavit.

Čínský dovoz LNG byl v prvních 10 měsících letošního roku nižší pro zpomalení její ekonomiky v důsledku blokád spojených s onemocněním COVID-19. Ale pokud druhá největší světová ekonomika v příštím roce obnoví své nákupy, mohla by získat 85 % z očekávaného nárůstu globálních dodávek LNG.

Vlády Evropské unie (EU) vyzvaly podniky a domácnosti, aby tuto zimu šetřily s energií v zredukovaly spotřebu o 15 %, zatímco se hledají alternativní dodavatelé.

Těžká výzva k zimě
Norsko předběhlo Rusko a stalo se hlavním evropským dodavatelem zemního plynu. EU dováží také LNG z jiných zemí rychlostí, která způsobuje problémy v přístavech. Ceny plynu mezitím výrazně klesly.

Birol upozornil, že evropské zásobníky plynu mohou být v roce 2023 naplněny jen na 65 % v porovnání s 95 % v letošním roce.

„Se současným mírným počasím a nižšími cenami plynu existuje nebezpečí, že se do jednání o dodávkách plynu v Evropě vkrade sebeuspokojení, ale ještě nemáme v žádném případě to nejhorší za sebou,“ uvedl Birol v samostatném prohlášení. Varoval přitom, že Evropa může příští zimu čelit „ještě těžší výzvě“.

„To je důvod, proč vlády musí okamžitě podniknout kroky k urychlení zlepšení energetické účinnosti a urychlení zavádění obnovitelných zdrojů a tepelných čerpadel a dalších kroků ke strukturálnímu snížení poptávky po plynu,“ dodal.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek