16.5 C
Brno
Pondělí, 27 května, 2024
- Reklama -časopis
DomůFinanceEkologičtější ekonomiky mohou podle Lagardové zmírnit kolísání cen energií

Ekologičtější ekonomiky mohou podle Lagardové zmírnit kolísání cen energií

Závislost o fosilních paliv nás činí zranitelnými, varuje šéfka Evropské centrální banky.

Urychlení přechodu na obnovitelnou energii může omezit šance na bolestivě prudké zvýšení cen. Uvedla to v pondělí prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardová v době, kdy domácnosti v eurozóně čelí prudce rostoucím účtům.

TASR zprávu převzala z AFP.

Ceny rostou
Přechod na ekologičtější zdroje energie by „snížil riziko prudkého nárůstu cen energií“, napsala Lagardová v příspěvku na blogu po otevření klimatického summitu OSN COP27 v Egyptě.

Spotřebitelské ceny v euroregionu v říjnu vzrostly meziročně o 10,7%. To bylo nejvíce v historii bloku a vysoko nad 2% inflačním cílem ECB, protože náklady na fosilní paliva prudce vyskočily po ruské invazi na Ukrajinu. To pociťuje zejména Evropa, která léta dovážela obrovské objemy paliv potrubím z Ruska.

„Rostoucí ceny energií poukázaly na to, jak moc jsme závislí na fosilních palivech a jak nás to činí zranitelnými,“ řekla Lagardová.

Větší stabilita
Přechod na obnovitelné zdroje energie, jako je větrná nebo solární energie, by vedl k „nižší a stabilnější míře inflace a lepšímu fungování našich ekonomik“, uvedla.

ECB přistoupila k řadě agresivních zvýšení úrokových sazeb ve snaze zkrotit tvrdohlavě vysokou inflaci. Eurozóně také hrozí v důsledku války na Ukrajině a zdražení energií „mírná“ recese na přelomu let, řekla nedávno Lagardová.

Začátkem tohoto měsíce ECB varovala, že banky mohou od konce roku 2024 čelit vynuceným opatřením, pokud v rámci svých klientů neučiní více pro identifikaci a řízení rizik spojených se změnou klimatu.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek