16.5 C
Brno
Čtvrtek, 18 července, 2024
- Reklama -časopis
DomůAktualityTripartita se dohodla na pomoci energeticky náročným podnikům

Tripartita se dohodla na pomoci energeticky náročným podnikům

Schéma by mělo pomoci přibližně 50 tisíc zaměstnanců.

Tripartita se v pondělí dohodla na pomoci energeticky náročným podnikům v souvislosti se zvýšenými cenami energií.

Během jednání Hospodářské a sociální rady oznámil premiér Eduard Heger (OLANO) spolu s dalšími představiteli vlády a zástupci sociálních partnerů.

Schéma by mělo pomoci přibližně 50 tisíc zaměstnancům pracujícím v energeticky náročných podnicích. Na letošní rok by tato podpora měla představovat částku 40 milionů eur.

Premiér přiblížil, že energeticky nároční zaměstnavatelé přišli s konkrétním návrhem, na kterém se dohodli a který se bude realizovat. Mělo by jít o aktivování již existujícího režimu podpory.

Ministr práce Milan Krajniak (Jsme rodina) ozřejmil, že pomoc energeticky náročným podnikům znamená jistotu pro přibližně 50 tisíc zaměstnanců, kteří pracují v takových podnicích.

Státní tajemník ministerstva financí Marcel Klimek konstatoval, že řešení pro energeticky náročné podniky bude rychlé a rozpočtově zodpovědné. Vyčíslil, že na letošní rok bude představovat položku v objemu 40 milionů eur. „Bude se odvíjet od energetické náročnosti, respektive od distribučních tarifů, které tyto energeticky náročné podniky platí,“ přiblížil.

Zároveň ministerstvo hospodářství plánuje jednat dál a hledat řešení s velkými zaměstnavateli na příští rok.

Státní tajemník resortu hospodářství Peter Švec dodal, že chtějí hledat nejlepší alternativu, aby uchránili ekonomiku i průmysl a měli pod kontrolou zaměstnanost.

Zaměstnavatelé dohodu na úrovni tripartity přivítali, upozornili však, že je čekají další jednání. „Čeká náš další etapa, udělat pořádek s cenami energií příští rok,“ řekl prezident Asociace průmyslových svazů a dopravy Alexej Beljajev. Podle něj je nezbytné, aby tato řešení byla srovnatelná s návrhy jiných evropských států a aby byla přijata rychle.

Pokud se tak nestane, hrozí, že část podnikatelů situaci, která nastane začátkem příštího roku, nebude umět zvládnout.

Pozitivně vnímá dohodu i Konfederace odborových svazů. Jejich prezidentka Monika Uhlerová vyzdvihla zejména fakt, že pomůže udržet zaměstnance a lidé nebudou konfrontováni s hromadnými propouštěními.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek