8.2 C
Brno
Úterý, 16 dubna, 2024
- Reklama -časopis
DomůAktualityEvropské Auto roku vyhrála Toyota Yaris, pomohl jí chytrý trik

Evropské Auto roku vyhrála Toyota Yaris, pomohl jí chytrý trik

Vítěz byl vyhlášen v prázdné hale ženevského výstaviště.

Již druhý rok po sobě se konalo předávání ocenění evropské Auto roku bez přítomnosti novinářů a ani neodstartovalo ženevský autosalon. Online akce navíc doprovázelo několik technických problémů.

Toyota YarisToyota YarisToyota Yaris
Přesto se ve finále utkalo sedm zajímavých automobilových novinek za uplynulý rok.

Porota 59 novinářů z 22 zemí Evropy vybrala dobře namíchaný mix finalistů. I když sílí snaha prosazovat elektromobily, vyhrála Toyota Yaris čtvrté generace. K vítězství s 266 body pomohl také chytrý trik.

Pomohla sportovní verze
Přestože se Yaris prodává i jako ekologický hybrid s nízkou spotřebou a emisemi, u novinářů rezonovala trochu jiná verze – výkonný třídveřový hot hatch s 1,6litrovým přeplňovaným tříválcem, který má 192 kW (261 koní) a pohon všech kol.

Auto vzniklo hlavně kvůli homologaci na Mistrovství světa v rallye (WRC). Mnozí novináři jej označili za nejzábavnější auto dnešní doby.

I když se jedná o dost odlišnou verzi od městského hybridu, stále je to Yaris ak vítězství pomohl i jeho povedený civilní sourozenec. Ten se kromě Francie začal vyrábět také v českém Kolíně spolu s menším Aygem.

Bez elektrifikace ani na krok
Při vyhlašování výsledků jednotlivých zemí bodově dlouho vedla Cupra Formentor i Škoda Octavia. Na druhém místě nakonec skončil Fiat 500e, a na třetím Cupra Formentor.

Prakticky všech finalistů se již v určité míře dotkla elektrifikace, z nichž Volkswagen ID.3 a nový Fiat 500e jsou již čistě elektrická auta.

O přízeň také bojoval Land Rover Defender vyráběný u Nitry či nový Citroen C4 zaměřený na komfort.

Zajímavostí je, že Toyota Yaris ocenění evropské Auto roku nevyhrála poprvé, opakuje vítězství první generace z roku 2000.

V anketě mezi čtenáři auto.sme by z finalistů vyhrál Land Rover Defender, na druhém místě by skončila Cupra Formentor a na třetím Škoda Octavia.

Evropské Auto roku

  1. Toyota Yaris
  2. Fiat 500e
  3. Cupra Formentor
  4. Volkswagen ID.3
  5. Škoda Octavia
  6. Land Rover Defender
  7. Citroen C4
zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek