18.1 C
Brno
Čtvrtek, 18 července, 2024
- Reklama -časopis
DomůAktualityTržby maloobchodu v září meziročně klesly o téměř pět procent

Tržby maloobchodu v září meziročně klesly o téměř pět procent

Pokles tržeb ve stálých cenách zaznamenalo až 7 z 9 složek maloobchodu.

Tržby maloobchodu i během září 2022 byly meziročně nižší, a to o 4,9 procenta.

Po dlouhém období meziročních přírůstků tak druhý měsíc po sobě maloobchodní prodejny měly nižší tržby než ve stejném období před rokem.

Pokles tržeb ve stálých cenách zaznamenalo až 7 z 9 složek maloobchodu. Informoval o tom Statistický úřad SR.

Nižší tržby v supermarketech
Celkový výsledek odvětví ovlivnil zejména meziroční pokles v podílově nejvýznamnějších složkách. Nižší tržby zaznamenaly hyper- a supermarkety o 4 procenta a specializované prodejny například. s obuví, textilem či drogerie o 0,8 procenta.

Téměř o 10 procent se také snížily tržby v prodeji mimo prodejny, které zahrnují i ​​zásilkový prodej.

Tržby v prodeji a opravě motorových vozidel a motocyklů za září 2022 meziročně vzrostly o 5,2 procenta, což ovlivnily vyšší tržby za prodej vozidel. Oprava a údržba vozidel, jakož i prodej dílů a příslušenství skončily meziročně v mínusu.

Tržby v září 2022 ve srovnání s předchozím měsícem vzrostly v prodeji a opravě motorových vozidel o 1,3 procenta a ve velkoobchodě o 0,6 procenta. Mírný pokles vykázal maloobchod o 0,9 procenta.

Konec léta pocítili restaurace
Konec hlavního období dovolené se projevil na meziměsíčním snížení tržeb restaurací a pohostinství o 6,1 procenta a ubytovacích zařízení o 6,9 procenta.

V souhrnu za devět měsíců roku 2022 tržby ve všech složkách vnitřního obchodu vzrostly. V ubytování rostly tržby o 85,4 procenta, hodnoty před pandemie (ve srovnání s bilancí 9 měsíců 2019) však stále nedosáhly.

Dvouciferně stouply ve velkoobchodu a v činnostech restaurací a pohostinství. Od začátku roku dokázal meziročně zvýšit tržby i maloobchod o 6,3 procenta a prodej a oprava motorových vozidel o 5,5 procenta.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek